Niezawodne i Innowacyjne Systemy Bezpieczeństwa Gazowego
PL EN

Systemy detekcji gazu w obiektach przemysłowych – wytyczne prawne i projektowe

Systemy detekcji gazu w obiektach przemysłowych – wytyczne prawne i projektowe

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, którego autorem jest Dyrektor Działu Handlowego w naszej firmie - Marek Hiero : Artykuł - Wytyczne prawne i projektowe dotyczące systemów detekcji gazów w obiektach przemysłowych

W wielu polskich przepisach prawnych określone są wymagania odnośnie systemów detekcji gazu - znajdują się w nich zarówno wytyczne określające konieczność ich stosowania oraz wymagania projektowe. Należy mieć na uwadze, że prawidłowy projekt takiego systemu detekcji gazu powinien również bazować na wiedzy praktycznej i doświadczeniu osób, które go wykonują.

Konieczność zastosowania systemów detekcji gazów do sygnalizacji obecności gazów palnych, jak i toksycznych w otaczającej atmosferze, określają przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy - szczegółowe informacje można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. W przypadku zagadnień dotyczących ryzyka związanego z gazami toksycznymi warto zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r.

Dodatkowo przy projektowaniu systemów detekcji gazów należy pamiętać, że istnieje również szereg przepisów i norm branżowych, które określają konieczność stosowania i sposób wykonania takich systemów w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.