Niezawodne i Innowacyjne Systemy Bezpieczeństwa Gazowego
PL EN

Nowa Realizacja - Monitoring szczelności obiegu freonu na instalacji Tatoray i Isomar w Zakładzie PKN Orlen S.A. w Płocku

Nowa Realizacja - Monitoring szczelności obiegu freonu na instalacji Tatoray i Isomar w Zakładzie PKN Orlen S.A. w Płocku

Z przyjemnością i satysfakcją informujemy iż w dniu 15 października 2015 roku dokonano odbioru zadania realizowanego w ramach Projektu pt. „Monitoring szczelności obiegu freonu na instalacji Tatoray i Isomar w Zakładzie PKN Orlen S.A. w Płocku.

Inwestorem był PKN Orlen S.A a generalnym wykonawcą Atest-Gaz. Zgodnie z podpisaną między Stronami Umową, Projekt był realizowany w terminie od 15 maja 2015 roku.

Do przeprowadzonych prac Inwestor nie zgłosił żadnych zastrzeżeń ani uwag. Zadanie zrealizowano bezusterkowo a wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z przyjętym harmonogramem. 

Celem tego projektu było m.in spełnienie wymagań ochrony środowiska w zakresie monitoringu emisji freonu do otoczenia, nakładanych na Inwestora z tytułu obowiązującego Rozporządzenia KOMISJI (WE) NR 1516/2007 z dnia 19 grudnia 2007 r, ustanawiającego zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 842/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady standardowe wymogi w zakresie kontroli szczelności w odniesieniu do stacjonarnych urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła zawierających niektóre fluorowane gazy cieplarniane.

Realizacja opisywanego projektu jest znakomitym przykładem dobrej współpracy pomiędzy największym, flagowym przedsiębiorstwem polskiej gospodarki a polskim przedsiębiorstwem wysokich technologii z sektora MSP.

Wysokie wymagania względem zaprojektowanego na potrzeby instalacji PKN Orlen aspiracyjnego czujnika freonów, a także stosunkowo krótki termin realizacji zadania, pozwoliły na pozytywne zweryfikowanie zdolności Atest-Gaz w zakresie terminowej realizacji dużych projektów, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości implementowanych rozwiązań technicznych.

W celu sprostania powyższym wymaganiom i terminom, konieczne było wykorzystanie wiedzy z zakresu metodyk prowadzenia projektów oraz technik „design thinking”. Dzięki takiemu podejściu, proces powstawania rozwiązania technicznego uwzględniał potrzeby i wymagania wszystkich stron projektu, a realizacja zadania została zakończona sukcesem.

O skali wyzwania świadczy m.in fakt iż stanowiące serce Projektu aspiracyjne czujniki gazów typu Rapid-Gas musiały zostać przeprojektowane (rozbudowane, wyposażone w dodatkowe funkcje) pod potrzeby Inwestora, a następnie recertyfikowane na zgodność z dyrektywą ATEX - to wszystko w warunkach ostrego reżimu czasowego Projektu.

Warto podkreślić również to, że koncepcja, projekt, instalacja oraz wdrożenie rozwiązania zostały zrealizowane w oparciu o współpracę polskich przedsiębiorstw. Zebrany kapitał w postaci dokumentacji technicznej, doświadczeń czy rozwoju produktu pozostaje w Polsce i będzie z pewnością stanowić bazę dla realizacji przyszłych projektów, przyczyniając się w ten sposób do wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki.

Powstały w w wyniku projektu produkt może obecnie bez problemu zostać zastosowany w dowolnym zakładzie chemicznym bądź petrorafineryjnym na Świecie.

Bliższe informacje o projekcie zawarte są w karcie informacyjnej projektu - Orlen Freony oraz stronie poświęconej urządzeniu.